بطری های پیغام رسان

Bottle Messenger

هنگامی که راههای ارتباط، نمایش و یا انتقال پیام از رسانه ها و یا راههای معمول (به هر دلیل) مسدود می شوند، به ناچار راهها و روش های غیر قابل کنترل و منسوخ شده قدیمی دوباره باز می گردند تا با دنیای بیرون از خود ارتباط برقرار کند.
از سال ۱۳۸۷  تاکنون از میان زباله های شهر و شهروندانش، هر بطری شیشه ای دور ریخته شده در گوشه گوشه های شهر که دیده شده، جمع آوری و در جایی امن نگهداری شده. تا کنون، که پس از سالها تعدادشان بسیار زیاد گردیده است. آنها دیگر زباله نیستند و به زودی هر کدام از آنها دارای ماموریتی خواهند شد.
در طی این چند سال، تمامی این بطری ها پس از جمع آوری با احتیاط در جای امنی نگهداری شده اند تا در فرصتی، با دقت تمیز گردند تا بر روی هرکدام از آنها شماره ای حک شود و پوشه و پرونده مجزایی برایشان باز گردد.
آنها دیگر زباله نخواهند بود و در روندی که در ادامه شرح داده خواهد شد، حیات جدیدی را آغاز خواهند کرد… آنها قرار است از چیزی محافظت نمایند… دیگر فرقی نمی کند که در زندگی پیشینشان حامل چه چیزی بوده اند و یا از چه کارخانه ای بیرون آمده اند و لوگوی کدام کمپانی بر رویشان چسبانده و یا حک شده است… دیگر اهمیتی ندارد که چقدر شبیه و یا متفاوت با یکدیگرند، کدام کوچک و کدام بزرگند، کدام قدیمی و کدام جدیدند… آنها به زودی ماموریت جدیدی را آغاز خواهند کرد و حامل “پیامی از امروز” خواهند بود.
هر هنرمند و یا آرتیست یک یا چند عدد از بطری های ثبت شده را انتخاب می کند و پیامی از زندگی امروز را  با استفاده از هر رسانه ای که می خواهد ارائه می دهد و درون بطری هایش قرار می دهد. این پیام می تواند قطعه فیلم کوتاهی در یک مموری استیک باشد و یا عکسی پشت نویس شده و یا حجم ساخته شده کوچکی که با احتیاط از دهانه بطری ها دورنشان قرار داده شده است… و یا هر چیز دیگری که می خواهند از طریق آن به دست کسی که نمی شناسندش برسد.
پس از انتقال پیام به درون بطری، آنها به دقت مهر و موم  می شوند و روی آن استیکر و برچسب پروژه و دستورالعمل چگونگی بازکردن مهر و موم بطری روی آن چسبانده می شود و به آرتیست بازگردانده می گردد تا آن را در نقطه ای در شهر رها کند تا شاید به مقصد برسد… . در آخرین لحظه به عنوان آخرین نقطه ای که بطری دیده شده عکسی از بطری و مکان قرار دادن آن گرفته می شود و مکان آن بر روی نقشه تگ می گردد و همان جا آن را به حال خود رها می نماید.
در کنار اثر هنری هر آرتیست بر روی برگه ای، علاوه بر مشخصات کار و تاریخ ارسال و نام هنرمند، آدرس وب سایت و ایمیل پروژه نیز قرار داده می شود و از یابنده بطری تقاضا می گردد که در صورت پیدا کردن و مشاهده پیام، کد رهگیری حک شده روی بطری و نوشته شده بر روی برگه  را از طریق وب سایت  اعلام کند و جا و مکان و زمان آن را ثبت نماید.
شاید برخی از بطری ها به دست کسی برسند و برخی دیگر هرگز نرسند و یا شاید “پیام” جایی در میان راه گم گردد و یا حتی گوشه ای از شهر برای مدتی نامعلوم، پنهان بماند تا روزی دوباره پیدا شوند… روزی که شاید دیگر نه از فرستنده پیام اثری مانده و نه از شرایط زمانه ای که در آن می زیسته است. چیزی که مهم است آنست که هیچ چیز به طور کامل از بین نمی رود و احتمال دارد بالاخره روزی از روزها “پیام امروز” به دست کسی برسد.
پیش و پس از قرار دادن اثر هنری در بطری و مهر و موم آن، از تمام مراحل مستند نگاری انجام می شود و پوشه های مرتبط با کد رهگیری بطری ها تهیه می گردد و درون “جعبه ای سفید” ذخیره و محافظت می گردد که کسی از محتویات آن خبری ندارد؛ به جز فرستنده و خالق آثار و کسی که احتمالا آن را پیدا می کند… تا ۵ سال بعد یعنی سال ۹۵ که برای اولین بار تمام این مدارک در نمایشگاهی، به نمایش گذاشته خواهد شد… تا آن روز کسی نمی داند چه اتفاقی خواهد افتاد… ممکن است خالقان آثار، شرایط زندگی امروزشان، خود شهری که در آن مشغول زیست هستند و مردمان و مخاطبانشان به دلایل طبیعی و یا غیرطبیعی دیگر وجود نداشته باشند و یا در وضعیتی متفاوتی از امروز به سر ببرند و  همه چیز تغییر کرده باشد! خوب تر یا بدتر را کسی نمی داند… .
“بطری های پیام رسان”: سری اول، به زودی ماموریتشان آغاز می شود. در تماس باقی بمانید.

One Response to بطری های پیغام رسان

  1. tina says:

    salam , man ham mikhaham dar in proje sherkat konam, momken ast? aya?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>